Papież do biskupów Francji

Papież do biskupów Francji

Benedykt XVI, Francja 14 września 2008 r. Tłum. „L'Osservatore Romano" KAI/Paryż

publikacja 14.09.2008 19:25

Przemówienie Benedykta XVI wygłoszone podczas spotkania z episkopatem Francji.

Kościół nie chce zająć miejsca państwa ani nie chce państwa zastępować. Jest on społecznością opierającą się na przekonaniach, i która wie, że jest odpowiedzialna za wszystko i nie może zamykać się na sobie. Wypowiada się w sposób wolny i z wolnością podejmuje dialog, pragnąc doprowadzić do zaprowadzenia powszechnej wolności.

Dzięki zdrowej współpracy wspólnoty politycznej i Kościoła prowadzonej ze świadomością i poszanowaniem niezależności i autonomii każdej ze stron, co do właściwych im zakresów działania, jest służbą człowiekowi, mającą na względzie jego rozwój osobowy i społeczny. Wiele kwestii, będących zapowiedzią innych, które będą poruszane w zależności od potrzeb, zostało już rozpatrzonych i rozwiązanych w ramach „Komisji do spraw dialogu między Kościołem a państwem”. Na mocy swej misji i w imieniu Stolicy Apostolskiej w sposób naturalny zasiada w niej nuncjusz apostolski, którego zadaniem jest aktywnie uczestniczyć w życiu Kościoła i przyglądać się jego sytuacji w społeczeństwie.

Jak wiecie, moi poprzednicy: bł. Jan XXIII, pełniący wcześniej funkcję nuncjusza papieskiego w Paryżu, a także papież Paweł VI powołali do życia Sekretariaty, które w 1988 r. przekształciły się w Papieską Radę ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego. Wkrótce w ślad za nimi powstały: Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem i Komisja ds. Kontaktów Religijnych z Muzułmanami. Stworzenie tych struktur jest w pewnym sensie wyrazem instytucjonalnego i soborowego uznania niezliczonych wcześniejszych inicjatyw i dokonań.

Podobne komisje czy rady istnieją zresztą w ramach waszej Konferencji Episkopatu i w waszych diecezjach. Ich istnienie i działalność dowodzi woli Kościoła kontynuowania tej drogi oraz rozwijania dwustronnego dialogu. Niedawne Zgromadzenie Plenarne Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ukazało w sposób oczywisty, że podstawowym warunkiem autentycznego dialogu jest dobre przygotowanie osób, które go promują, oraz mądre rozeznanie – tak by stopniowo czynić postępy w odkrywaniu Prawdy.

Dialogi ekumeniczny i międzyreligijny, naturalnie różniące się co do swej natury, a także celu, mają na względzie poszukiwanie, odkrywanie, a także zgłębianie Prawdy. Chodzi więc o szlachetne zadanie obowiązujące każdego człowieka wiary, bowiem sam Chrystus jest Prawdą. Budowanie mostów między wielkimi chrześcijańskimi tradycjami eklezjalnymi oraz dialog z innymi religiami wymagają prawdziwego wysiłku wzajemnego poznania, bowiem niewiedza raczej niszczy niż buduje. Zresztą tylko Prawda pozwala autentycznie żyć według podwójnego przykazania miłości, jakie pozostawił nam nasz Zbawiciel.

oceń artykuł Pobieranie..